بستن

 

 

 

خبرگزاری میزان- فرودگر «فیلائه» که توسط مأموریت روزتای سازمان فضایی اروپا بر روی دنباله‌دار 67P/Churyumov-Gerasimenko فرود آمده بود، نتواست آخرین تماس این سازمان را پاسخگو باشد.
 

 

به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، فیلائه در زمان فرود نتوانست در منطقه تعیین شده اولیه باقی بماند و به داخل یک دره تاریک کم نور پرت شد. این کاوشگر در همان زمان توانست اطلاعاتی از سطح را به زمین ارسال کند و بعد دیگر سیگنالی از آن دریافت نشد.

 

 

این فرودگر خورشیدی یکبار دیگر بیدار شد و تنها توانست واژه سلام را ارسال کند اما این بیداری به اندازه‌ای که بتواند اطلاعات بیشتری را پیش از خاموشی مجدد به زمین بفرستد، طول نکشید.

 

 

 

سازمان فضایی اروپا چند روز پیش برای بازیابی تماس با این کاوشگر که بر روی دنباله‌دار 67P به سمت خارج منظومه شمسی در حال سفر است، مجددا تلاش کرد اما پاسخی از فیلائه دریافت نکرد و احتمالا این پیام هیچگاه به آن نرسد.

 

 

 

استفن اولامک، مدیر برنامه فیلائه اظهار کرد: در اینجا باید بپذیریم که دیگر سیگنالی از فیلائه دریافت نخواهیم کرد.

 

 

 

روزتا، فضاپیمای مادر فیلائه در ماه سپتامبر بازنشسته خواهد شد و طی سقوط کنترل شده‌ای بر روی سطح خواهد آمد که مهندسان امیدوارند به اندازه‌ای نرم باشد تا مدارگرد بتواند مجددا با بازگشت این دنباله‌دار به داخل منظومه شمسی در چند سال آینده بیدار شود. 67P از مدار 6.5 ساله‌ای برخوردار بوده که آن را در periapsis بین مدار مریخ و زمین و در دوراوج apoapsis خارج از مدار مشتری حرکت می‌دهد.

 

«فیلائه» خواب‌آلود، آخرین تماس زمینی را از دست داد

 

 

 

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد

محبوب ترین مطالب

طراحی وب سایت پارسی استار
بازار گلاب و عرقیات ایران،خرید و فروش گلاب و عرقیات